Atrakcje turystyczne

Dla aktywnych

Nowa ścieżka rowerowa i nadmorska promenada

Promenada Nadmorska to pięknie położony trakt wzdłuż brzegu morskiego - chodnik ze ścieżką rowerową o łącznej szerokości 6 m. Wzdłuż promenady postawiono ławki z których można podziwiać plażę. Promenada jest oświetlona. Trasa została oznakowana na całej długości.


Na miłośników rowerów czekają:

  • Szlak Nadmorski - czerwony, 7 km przez Kąty Rybackie, plaże i Sztutowo
  • Szlak Kormoranów - żółty, 11,5 km wokół lasów i rezerwatów Mierzei Wiślanej nad Stegną i Sztutowem
  • Mała Nadzalewowa Pętla Żuławska - zielona, 7,5 km od Sztutowa przez Kobylą Kępę do Kątów Rybackich
  • Duża Pętla Żuławska - niebieska, 23,4 km wokół Płanina, Łaszki, Grochowa i Sztutowa
  • Szlak Bursztynowy - 13 km po lasach Mierzei Wiślanej
latarnia morska w Krynicy Morskiej
Żródło: materiał prywatny
latarnia morska w Krynicy Morskiej
Żródło: materiał prywatny

Dla Prawdziwych odkrywców

Latarnia morska

Obowiązkowym miejscem odwiedzin, podczas pobytu w Krynicy Morskiej jest latarnia morska. Została wybudowana w 1951 r., obok ruin dawnej latarni wzniesionej w 1895 r., wysadzonej przez Niemców w 1945 r.

Jej wysokość sięga 26,5 m, a zasięg światła to 19 Mm (ok. 35 km). Kąt świecenia latarni obejmuje cały okrąg, więc widoczna jest zarówno od strony morza jak i Zalewu Wiślanego.

Na górę krynickiej latarni prowadzi ponad 100 krętych schodków. Warto ponieść trochę wysiłku, gdyż widok z samej góry wynagrodzi wejście. Z galerii na szczycie roztacza się fantastyczny widok na Mierzeję Wiślaną, Zatokę Gdańską, Zalew Wiślany i Frombork. Wzrokiem można także dosięgnąć rosyjskiego Okręgu Kaliningradzkiego.


Godziny otwarcia:

  • od 1 maja do 30 czerwca oraz od 1 do 30 września, codziennie: od 10.00 do 14.00 i od 15.00 do 18.00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia, codziennie: od 09.00 do 19.00

Cennik biletów:

  • normalny - 7 zł
  • ulgowy - 5 zł

Dla aktywnych

Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma Mierzei Wiślanej

Wielbłądzi Garb to najwyższa piaszczysta wydma (49 m n.p.m.) na Mierzei Wiślanej i jednocześnie najwyższa stała wydma w Europie.

Wielbłądzi Garb leży na północno-wschodnim krańcu miasta, tuż przy żółtym szlaku turystycznym, ok. 2 km od centrum Krynicy Morskiej (ok. 30 minut spokojnego marszu z centrum miejscowości w stronę Piasków).

Do grzbietu prowadzi ścieżka przyrodnicza, a na samym wzniesieniu powstała wieża widokowa wraz ze schodkami i balustradami, które ułatwiają bezpieczne poruszanie. Z wieży rozpościera się widok zarówno na Morze Bałtyckie jak i Zalew Wiślany oraz Wysoczyznę Elbląską. Cztery zainstalowane przez leśników tablice przedstawiają także ciekawostki przyrodnicze otoczenia wydm.

Dla rowerzystów ustawiono tu stojak na rowery, dla zmotoryzowanych u podnóża wydmy znajduje się parking.

Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma Mierzei Wiślanej
Żródło: materiał prywatny
Nowa ścieżka rowerowa i nadmorksa promenada
Żródło: materiał prywatny

Dla Wszystkich

Krynickie molo i marina

W samym centrum miejscowości od strony Zalewu Wiślanego znajduje się Krynickie Molo. Stąd wypływają statki pasażerskie do Fromborka, Elbląga oraz na rejsy wycieczkowe po Zalewie Wiślanym.

Po oddaniu do użytku przekopu Mierzei Wiślanej dotychczasowa droga przez Cieśninę Pilawska (terytorium Rosji) na Morze Bałtyckie zostanie skrócona o ok. 100 km i połączy Krynicę Morską z Gdańskiem.

Molo to także doskonałe miejsce na spacery. Tuż obok molo znajduje się odnowiony port jachtowy, a 600 metrów dalej port rybacki.

Coś dla smakoszy

Restauracje i bary

Niezliczona liczba restauracji, barów i kafejek serwuje dania i napoje dla każdego smakosza. Tego który kocha świeżą rybkę lub uwielbia połączenie lokalnego smaku z bardziej światowym polotem.

Wielbłądzi Garb – najwyższa wydma Mierzei Wiślanej
Żródło: materiał prywatny
Nowa ścieżka rowerowa i nadmorksa promenada
Żródło: materiał prywatny